Atrakcje - Ruciane-Nida i okolice – świetne szlaki narciarskie

Ruciane-Nida i okolice – świetne szlaki narciarskie


Mrągowo – narciarstwo biegowe i alpejskie
Nad jeziorem Czos w Mrągowie – Ruciane-Nida znajduje się ok. 35 km od tej miejscowości – coś dla siebie znajdą amatorzy narciarstwa zjazdowego. Działa tam Ośrodek Narciarski Góra Czterech Wiatrów. Trasy zjazdowe pozostają do dyspozycji gości od listopada do kwietnia, zawsze świetnie przygotowane – prowadzi się tu sztuczne naśnieżanie z wykorzystaniem wody z jeziora. Łączna długość tutejszych narciarskich dróg zjazdowych to prawie 3 km. Z myślą o wielbicielach jazdy na desce powstał tu też snowpark – snowboardziści mogą poszaleć w kilku sporych „rynnach”, nazywanym pipe'ami. Nieopodal zorganizowano szlak narciarstwa biegowego – krótki, bo liczący tylko 1,2 km, za to dość wymagający, bo położony na pagórkowatym terenie. Co i rusz zdarzają się podbiegi – to idealny kawałek trasy, by sprawdzić, czy narciarstwo biegowe to coś w sam raz dla nas. Mazury nam podpowiedzą ;) Szlak w całości mieści się w lesie, momentami nad samym jeziorem Czos. Jest szeroko, ale trzeba uważać na drzewa, które rosną na brzegu jeziora. 
 
Pasjonaci biegówek znajdą w okolicach Mrągowa także inny krótki, ale dość malowniczy szlak narciarski. Ukryty jest on w lesie nieco na wschód od jeziora Czarnego, bardzo blisko parku tematycznego Mrongoville. Ma charakter pętli, zaczyna się i kończy w tym samym punkcie, więc możemy na niego wejść w dowolnym momencie. Długość pełnej pętli to 2,5 km. Ok. kilometr z tego dystansu biegnie bezpośrednio brzegiem jeziora Czarnego.

 
Ruciane-Nida – szlaki narciarskie znane na całych Mazurach

Choć Mazury od dość dawna okazywały się atrakcyjne dla zwolenników narciarstwa biegowego, oficjalnie wyznaczonych i oznakowanych tras było jak na lekarstwo. Od kilku lat jest zupełnie inaczej, przynajmniej w gminie Ruciane-Nida. Tutejsze władze poczyniły starania, żeby stworzyć tu małe mazurskie imperium narciarstwa biegowego. Wykorzystując potencjał tkwiący w przepięknej Puszczy Piskiej i sąsiedztwie malowniczych jezior, utworzone tu zostały szlaki narciarskie dla biegaczy na różnych poziomach. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno absolutnie początkujący, jak i ci, którym biegówki towarzyszą od dzieciństwa. Można wybierać spośród następujących tras:
 
 • żółty szlak narciarski (treningowy): Nida (boisko „Orlik”) - Ruciane (stadion leśny). Jego łączna długość to 2,5 km, dlatego też każdy da sobie tutaj radę, świetnie sprawdzi się jako trasa pierwszych wprawek na biegówkach. A doświadczeni będą mogli zrobić tu rozgrzewkę, która zaprocentuje na dłuższych traktach ;)

   
 • czerwony szlak narciarski: Ruciane-Nida – Wygryny. Ma długość 7 km. Wyrusza się z parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2, mieszczącej się przy ul. Mazurskiej w Rucianem-Nidzie. Dociera się nim do wsi Wygryny. To szlak o przepięknych widokach, bo przy drodze zobaczymy kilka pomników przyrody... A na odpoczynek można zatrzymać się przy punktach widokowych, z których rozpościera się zimowa panorama jeziora Bełdany – jak z bajki! 
   
 • zielony szlak narciarski: Wierzba, Rezerwat Konika Polskiego. Szlak ma charakter pętli długiej na 12 km. Biegnie wokół rezerwatu konika polskiego, zlokalizowanego nieopodal wsi Wierzba. Na szlak rusza się spod Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie. Przez dłuższą chwilę trakt prowadzi wzdłuż brzegu jeziora Bełdany. Trzeba zachować tutaj spokój i ciszę – żeby nie przeszkadzać uroczym mieszkańcom rezerwatu, konikom polskim :)
   
 • czarny szlak narciarski: Ruciane-Nida – Wiartel. To propozycja dla tych bardziej doświadczonych. Szlak czarny jest zarówno najdłuższym, jak i najtrudniejszym (podbiegi) z traktów w gminie Ruciane-Nida. Liczy sobie 25 km i ma charakter pętli, której start i meta znajdują się przy Hotelu Nidzkim (ul. Nadbrzeżna, Ruciane-Nida). Poruszamy się po terenie Puszczy Piskiej, przejeżdżając przez wsie Szeroki Bór i Wiartel.
Nie macie swoich nart, a mimo to bardzo chcielibyście spróbować, jak to jest – biegać na nartach jak Justyna Kowalczyk? To żaden problem – wypożyczalnia sprzętu narciarskiego załatwi sprawę.  Ruciane-Nida i okolice dysponują nawet kilkoma:
 
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego - Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK
Ruciane-Nida, ul. Gałczyńskiego 2 (obok boiska „Orlik” - w punkcie startu żółtego szlaku narciarskiego)
Otwarta od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 17:00, jeśli warunki śniegowe są sprzyjające
nr tel. 693 895 457

 
Firma Sportowo-Turystyczna SEBA-SPORT Sebastian Ciborowski
Pisz, ul. Spacerowa 56, kom. 606 349 708 
 
 
Jabłoń Lake Resort
Jabłoń - k. Pisza,  tel.: (87) 423 28 80 
 
 
Wypożyczalnia w Wiartlu - Zajazd Przylasek
Wiartel 2, tel. 698 652 246. 
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
 • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
 • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
 • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
  W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
 • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
 • Aby ukryć schowek, kliknij na     
 • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.