Atrakcje - Co robić w Rucinem-Nidzie zimą?

Co robić w Rucinem-Nidzie zimą?


Ruciane-Nida i wędkarstwo podlodowe
 

Wielką gratką także dla osób, które nie miały wcześniej okazji spróbować swoich sił w wędkowaniu, będzie z pewnością wędkarstwo podlodowe, dużo bardziej ekscytujące niż jego zwyczajna, letnia wersja.
Mazury, rzecz jasna, stanowią idealne miejsce dla takich przygód. Ruciane-Nida i sąsiadujące z tą miejscowością jeziora – Śniardwy, Bełdany czy jezioro Nidzkie – zamieniają się w przepiękną zimową krainę czarów, gdy tylko temperatura spadnie poniżej zera. Niezwykłym przeżyciem jest obserwowanie ich tak od środka, z płaskiej, zamarzniętej tafli jeziora.
Wędkarstwo podlodowe zapewnia dużą dawkę adrenaliny i jest naprawdę fajne, lecz bywa też niebezpieczne – nie należy wyruszać na taką wyprawę samotnie. Doświadczony instruktor, kilkuosobowa grupa i odpowiedni sprzęt to warunki konieczne do wędkowania pod lodem.

Firmy w okolicy Rucianego-Nidy, które mają w swojej ofercie rekreacyjnej wędkarstwo podlodowe, to na przykład:
 
Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK
Ruciane-Nida, Al. Wczasów 17
tel. 48 87 423 10 12, 48 690 344 747
e-mail: biuro@pttkruciane-nida.pl
cena: 170 zł od osoby za 3-dniowy pobyt
 
Folwark Łuknajno – Gościniec pod Łabędziem
Mikołajki, Łuknajno 2
tel. 87 421 68 62
 
Narty na Mazurach
 
Mazury zostały na przestrzeni ostatnich lat jednym z najczęściej wybieranych przez narciarzy miejsc, które może rywalizować nawet z górami. Nie dalej niż 30 km od wszystkich większych miejscowości na Mazurach napotkamy świetnie przygotowany ośrodek narciarski. Skoro naszym punktem wypadowym jest Ruciane-Nida, najbliżej będzie Ośrodek Narciarski Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (Mrągowo, Miejski Las 11), znajdujący się nad jeziorem Czos. Tej lokalizacji narciarstwo zjazdowe zawdzięcza wiele, ponieważ problemy z brakiem śniegu rozwiązują się same – prowadzi się tu bez przerwy sztuczne naśnieżanie, a sezon narciarski dzięki temu może trwać od końca listopada aż do kwietnia. Do dyspozycji narciarzy pozostaje tutaj aż 5 tras zjazdowych na różnych poziomach trudności o łącznej długości ok. 2 km. W trosce o wielbicieli pokrewnej dyscypliny, jaką jest snowboard, wybudowano tu także snowpark. Tuż obok funkcjonują również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz licencjonowana szkółka narciarska i snowboardowa. Za jeden podjazd wyciągiem zapłacimy 1,80 zł (w soboty i niedziele 2,80 zł).
 
Ruciane-Nida i okolice to także kraina, gdzie kwitnie narciarstwo biegowe. Swój początek mają tu przepiękne szlaki narciarskie przez Puszczę Piską. Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK Ruciane-Nida, który zlokalizowany jest nad jeziorem Nidzkim, pracując razem z Wioską Narciarską Wiartel pieczołowicie dba o trasy narciarskie (najdłuższa z nich ma ok. 25 km) i ich odpowiednie przygotowanie, lecz także dostarcza wysokiej jakości sprzęt amatorom nart biegowych. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, mieszcząca się przy ul. Gałczyńskiego 2 tuż obok boiska Orlik, czeka na biegaczy codziennie w godz. 9:00-17:00 (przy odpowiednich warunkach śnieżnych). Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, warto skontaktować się z opiekunem wypożyczalni pod nr tel. 693 895 457.
 
Pozostałe wypożyczalnie sprzętu narciarskiego w pobliżu:
 
Wypożyczalnia w Wiartlu - Zajazd Przylasek
Wiartel 2, tel. 698 652 246. 
 
Firma Sportowo-Turystyczna SEBA-SPORT Sebastian Ciborowski
Pisz, ul. Spacerowa 56, kom. 606 349 708 
 
Jabłoń Lake Resort
Jabłoń - k. Pisza,  tel.: (87) 423 28 80 
 
 
Mikołajki i Aquapark
 
Ruciane-Nida cieszy się doborowym sąsiedztwem. Oddalone o niespełna 25 km Mikołajki szczycą się obiektem na Mazurach wyjątkowym. To Park Wodny Tropikana, funkcjonujący przy miejscowym Hotelu Gołębiewski (ul. Mrągowska 34). Beztroskie pluskanie się w ciepłej wodzie w pełni sezonu zimowego to świetny pomysł na popołudnie dla rodzin z dziećmi, ale też grupy znajomych lub firmowego zespołu. Aquapark Mikołajki dla swoich gości przygotowuje m. in. basen sportowy o długości 25 m, baseny rekreacyjne i 3 różne zjeżdżalnie, jacuzzi... Bez obaw można przyjechać tu także z najmłodszymi pociechami – czekają tutaj na nie kolorowe bajkowe figury i brodziki z cieplutką wodą. Wodne szaleństwa mogą okazać się męczące, dlatego tuż po nich możemy skorzystać z dobrodziejstw sauny albo jednej z dwóch jaskiń służących zdrowiu – śnieżno-lodowej lub solnej. Relaks całkowity, z myślą o którym przyjeżdżamy na zimowy urlop na Mazury,  jest tu łatwo osiągalny.
 
Goście Hotelu Gołębiewski mają przywilej korzystania z aquaparku nieodpłatnie, zaś odwiedzający z zewnątrz mogą z niego korzystać według następującego cennika:
dorośli – 30 zł/1,5 h
dzieci do lat 12 – 15 zł/1,5 h
za każde rozpoczęte kolejne 30 min – dopłata 5 zł od osoby
dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny
Można również zarezerwować miejsca dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) pod nr tel. 87 42 90 777. Park Wodny Tropikana w Mikołajkach otwarty jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 8:00 - 21:00.
 
 
Żeglarstwo lodowe na Mazurach
 
Mimo że polskie żeglarstwo lodowe narodziło się i rozwijało głównie w Giżycku, Ruciane-Nida oraz Mikołajki i pobliskie jeziora Śniardwy, Bełdany czy Tałty oferują entuzjastom tej dyscypliny całe mnóstwo rozmaitych aktywności skupionych wokół latania (bo tak określa się ruch bojera) po zmrożonej tafli jeziora. Mazury ogólnie okazują się wymarzoną lokalizacją do poświęcania się temu sportowi – gruba warstwa lodu na jeziorach wytrzymuje tu od końca listopada do kwietnia za sprawą dużo niższych niż na pozostałym obszarze Polski temperatur powietrza. Bojery lub ślizgi, będące zimową odsłoną żaglówek, zbudowane są z szerokich żagli, drewnianych kadłubów i płozów, dzięki którym mogą swobodnie sunąć po zamarzniętym lodzie na jeziorze. Jeśli dotąd nie dowiedziałeś się, z jakimi emocjami wiąże się żeglarstwo lodowe, warto przekonać się, co ma do zaoferowania w tym temacie Ruciane-Nida i spróbować. Wymagana jest dobra kondycja i odrobina chęci.
 
Cały wachlarz różnych odmian żeglarstwa lodowego prezentuje m. in. Hotel Amax w Mikołajkach (Aleja Spacerowa 7, tel. 48 87 421 90 07). Specjaliści związani z tym ośrodkiem wesprą cię przy pierwszym wejściu na lód jeziora Śniardwy. Zaawansowani żeglarze lodowi będą mogli zaś zapoznać się z tak nieznanymi jeszcze w Polsce technikami, jak np. iceboard, czyli jazda na desce lodowej z żaglem (coś zbliżonego do windsurfingu). Jeśli zbierze się drużyna, istnieje możliwość rozegrania meczu curlingowego na tafli zamarzniętego jeziora. 

 
Mazury naprawdę nie zostają w tyle – zima w tych okolicach jest zawsze pełna wrażeń!
 
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.