Aktualności - Wycieczka do Wojnowa

Wycieczka do Wojnowa

Wojnowo to wieś położona w powiecie piskim. Przy drodze do wsi (trasa Ruciane-Nida – Szczytno) znajduje się jedno z największych głazowisk na Mazurach. Na terenie blisko 9 ha leży ponad 13 tysięcy głazów narzutowych. Wieś słynie z ciekawych budowli sakralnych.

       Wojnowo założyli rosyjscy stroobrzędowcy. Pierwsi osadnicy ziemie zakupili już w grudniu 1931 roku. Budowali wsie w całym powiecie. 
Starowiercy to odłam prawosławia, który w Rosji został potępiony już w 1667 roku. Wygnani z kraju osiedlali się w przyjaznych im miejscach. Jednym z nich okazało się Wojnowo.

      W Wojnowie można oglądać Klasztor Staroobrzędowców, postawiony na miejscu pustelni w 1836 roku. Po pożarze w 1921 roku odbudowano świątynię. Jej wnętrze jest typowe dla kościołów prawosławnych, znajdują się w nim m. in. ikony z XIX w., księgi, srebrny żyrandol. 

     Obok klasztoru znajduje się cmentarz starowierców, którzy kiedyś mieszkali we wsi, a także zespół budynków klasztornych.
W latach 20 – tych minionego wieku w Wojnowie powstała drewniana Cerkiew Prawosławna pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Później powołano żeńską wspólnotę menastyczną, której głównym zadaniem była edukacja dzieci. Od 1995 roku istnieje tu Żeński Dom Zakonny pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. W 1999 trafiły tu relikwie świętych Starców. We wsi stoją także chałupy drewniane z przełomu XIX i XX wieku.

Fotografia: Wikipedia, 
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5
Autor: 
Piotr Tysarczyk
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.